- Home
- »
- Products & Services
- »
- New Items
New Items
Dual Track machine
Product Brochure
| Conveyor Type | Belt |
| Weighing Capacity | 1 kg |
| Application | Packaging, Food, Pharma |
| Accuracy | 0.1 g |
| Structure Type | Leg structure |
| Structure Material | SS304 |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Display Type | LED |
| Material | Stainless Steel |
| Belt Width | 300 mm |
| Reject System | Pusher |
| Line Speed | 60 ppm |
| Connectivity | USB |
for packaging, pharma, and industrial automation.A dual track conveyor means:Two parallel conveyor lanes (Track A + Track B)Used for higher throughput or product segregation.
Product enters on main conveyor
Inspection system checks:
-
Print / batch code
-
Weight
-
Defects
If OK → continues forward
If NOT OK → diverted to rejection line
Vision Inspection System
| Camera resolution | 1.3 MP |
| Lines speed | 120 mpm |
| Inspection type | Print inspect, Label check, Surface defect, Color sort, Dimension check, OCR OCV, Assembly check |
| Lighting type | Bar LED |
| Interface | Ethernet, USB, RS485, Profinet |
| Software | Proprietary |
| No of cameras | 1 camera |
| Mounting | Conveyor mount |
| Industry | Textile, Electronics, Packaging, Printing, Automotive, Food, Pharma, Metal, Beverage, Plastic |
Pick And Place Stack Feeder Machine
Product Brochure
| Application | 50-60 pouch per min |
| Placement Speed | 2000 cph |
| Feeder Capacity | 20 Feeder |
| Component Size Range | 0402–SOP |
| Vision System | Top Vision |
| Placement Accuracy | 5 To 10MM |
| Number of Heads | 2 Head |
Tirupati Engineering offers a fully automated pick and place Feeder machine designed to handle LD pouches, side gusset pouches, Flat bottom pouches, ultra-thin pouches(17-20 micron pouches), uneven-edge/custom shaped pouches, stand up pouches, Spout Pouches, Pillow Pouches, Three-Side Seal & Four-Side Seal Pouches, retort pouches, Tamper-Evident Pouches, Sachets/Stick Packs/pouches, Sterilization Pouches with precision and reliability. it can also run certain with Textile products. With minimal manual settings, it ensures easy operation and quick changeovers. Engineered for smooth performance, it can run even delicate or irregular materials. The system supports good production rate while maintaining quality and minimizing damage or misalignment. Its robust design, seamless integration, and low maintenance make it ideal for modern packaging lines requiring flexibility and efficiency.