- Home
- »
- Products & Services
- »
- CARTON FEEDING MACHINE
CARTON FEEDING MACHINE
Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer carton feeding machine, carton feeder conveyor and automatic carton feeder conveyor machine.
Carton Feeding Machine
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Belt Type | PVC |
| Max Speed | 35mtr per min |
| Carton Thickness | 200–350 gsm |
| Phase | Single Phase |
| Material Handling Capacity | 200 CARTONS PER MINUTE (DEPENDS ON PRODUCT) |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | TIRUPATI MAKE |
| Usage/Application | Pharma |
| Height Of Conveyor | 2.5 FEET |
| Operating Speed | 50 to 70 per min |
| Warranty | 12 month |
| Weight | 150 kg aprox |
| Voltage | 220V |
| Length | 5 FEET |
| Belt Material | PVC |
| Material | TOTAL SS WITH SOME MS PARTS |
| Model Name/Number | ss 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 TO 70 PER MIN. (DEPEND ON YOUR PRODUCT)
- Delivery Time: 5 - 6 DAYS FOR RECEVED PURCHASE ODER
- Packaging Details: WOODAN BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carton Feeder Conveyor
Product Price: Rs 1,07,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Feeding Conveyor |
| Motor Power | A C 0.50 H.P |
| Conveying Capacity | 250 Piece/min |
| Material | Steel |
| Speed | 3m/s |
| Usage/Application | For Automatic Feeding |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Polished |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 240V |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Speed | 1440 RPM |
Additional Information:
- Production Capacity: 150 -200 per min (depended on your product)
- Delivery Time: 10-15 Days
- Packaging Details: woodan box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Carton Feeder Conveyor Machine
Product Price: Rs 1,04,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 Kg Per Feet |
| Material | Steel |
| Speed | 2m/s |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Belt Width | 300mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50Hz |
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback