- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Batch Coding Machines
Batch Coding Machines
Offering you a complete choice of products which include automatic inklet label coding machine, inspection conveyor, inkjet batch code printing machine, stainless steel inkjet batch coding machine, track and trace system and videojet coding machine.
Automatic Inklet Label Coding Machine
Product Price: Rs 95,000 / NumberGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Number
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Tirupati Engineering |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | TE-STACKER |
| Capacity | 200 Piece/Min |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electricity |
| Material Grade | SS304 |
| Phase | Single Phase |
CAN FEED UP TO 150-200 CARTONS/MIN
HIGH SPEED
HIGHER PRODUCTION
Additional Information:
- Item Code: 8443
- Delivery Time: 10 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Inspection Conveyor
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Belt Width | 300 mm |
| Conveyor Type | Belt |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 10 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Inclination | Horizontal, Vertical |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 380 V |
| Dimensions (LxWxH) | 1600x440x700mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 4552
- Production Capacity: 25000 to 40000 pouches per day
- Delivery Time: 8-10days
- Packaging Details: Wooden box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Inkjet Batch Code Printing Machine
Product Price: Rs 98,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Tirupati Engineering |
| Print Speed | 1440 RPM |
| Capacity | 200kg/ft |
| Type | Flexible Conveyors |
| Power | 414RPM |
| Variable Speed | 300mm |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
| Material Grade | SS304 |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electricity |
CAN FEED UP TO 150-200 CARTONS/MIN
HIGH SPEED
HIGHER PRODUCTION
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Inkjet Batch Coding Machine
Product Price: Rs 95,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Capacity | 150 Piece Per Min |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Weight | 250kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Finish | Polished |
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Track And Trace System
Product Price: Rs 6,01,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Conveyor Type | Belt |
| System type | Desktop |
| Application | Food, Packaging, Pharma |
| Camera resolution | DEPEND ON REQUIRE |
| Structure Material | SS304 |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Inspection type | OCR/OCV/CHARACTER |
| Lighting type | PC |
| Belt Width | 1000 mm |
| Interface | ETHERNET/USB |
| Software | Cognex |
| No of cameras | 4 cameras |
| Mounting | Conveyor mount |
| Industry | Pharma |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Videojet Coding Machine
Product Price: Rs 99,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | 100 Piece/Min |
| Printing Technology | TIJ |
| Max Print Lines | More Than 4 Lines |
| Model Name/Number | TE-06 |
| Application | Labels, Cartons, Pouches, Bottles |
| Print Speed | 100 POUCHES AS PER YOUR PRODUCT. |
| Capacity | 35 MTR PER MIN |
| Object Size ( L x W)MM | 1600X440X700 |
| Main Gear Box | TIRUPATI MAKE |
| Net weight (Kg) | 170KG |
| Electric Power Supply | SINGLE |
| Voltage | 440 VOLTAGE |
| Frequency | 100 products per min (Depend on your product) |
| Dimension (LxWxH) (Mm) | 1600X440X700MM |
| Machine Type | MANUFACTURER |
| Body Material | s.s. 304 |
| Size(LxWxH) | 1600X440X700MM |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Printing Type | THERMAL PRINTER |
| Net Weight | 180KG |
| Machine Size | 1600X440X700MM |
| Printing Material | LABEL,POUCH CARTON BOTTLES |
| Working Hours | 12-14 HOURS |
| Machine Dimension | 1600X440X700 |
| Automatic Grade | AUTOMATIC |
| Power (W) | 440V |
| Automation Grade | AUTOMATIC |
| Machine Weight | 180KG |
| Power Supply | SINGLE |
| Supply Voltage | 440V |
| Warranty | 1 YEAR |
| Material | S.S. 304 |
| Height | 700MM |
| Uses | LABEL,CARTON,POUCH,BOTTLE |
| Volts | 440 |
| Body | S.S.304 |
| Dimensions | 1600X440X700MM |
| Power | SINGLE PHASE |
| Weight | 180KG |
| Width | 440MM |
| Length | 1600MM |
| Phase | SINGLE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 POUCHES AS PER YOUR PRODUCT.
- Delivery Time: 7-8 DAYS AFTER PURCHASE ORDER
- Packaging Details: WOODEN BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Resolution Inkjet Printer
Product Price: Rs 90,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Tirupati Engineering |
| Printing Technology | Thermal Inkjet |
| Voltage | 240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Capacity | 200kg/ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electricity |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Simple Conveyor
Product Price: Rs 36,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Material Handled | Clinker, Fertilizer, Coal, Biomass, Grain, Cement |
| Chain Type | Roller chain |
| Casing Material | SS304 |
| Layout | Horizontal |
| Drive Type | Shaft mounted |
Built with a sturdy structure and high-quality components, the conveyor ensures stable performance, low maintenance, and long operational life. It is suitable for industries like pharmaceuticals, food processing, packaging, and manufacturing units.
The system can be customized in terms of length, width, and speed to meet specific production requirements and can also be integrated with other machines like coding, labeling, or inspection systems.
Key Features: • เคฎเคเคฌเฅเคค เคเคฐ durable construction (MS / SS options) • Smooth and continuous material movement • Low maintenance and energy efficient • Customizable size and speed • Easy installation and operation • Suitable for multiple industrial applications
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carton Feeder Machine
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Established in the year 1992, we, Tirupati Engineering, are among the most respectable organizations, engaged in manufacturing a comprehensive range of Conveyor Machine, Batch Coding Machines and Dispenser Machine. All our products are designed and developed in accordance with international quality norms & standards, using high-grade raw material and latest technology. These products are widely appreciated by the customers for their corrosion & abrasion resistance, sturdy construction, low maintenance, less power consumption and longer service life. All our products are widely demanded by several industries and sectors for printing and packaging purposes. We are also engaged in service providing for Batch Printing Machine Installation Service and Batch Printing Machine Repairing Service.
Yes! I am InterestedRequest A Callback