- Home
- »
- Products & Services
- »
- Batch Coding Machine
Batch Coding Machine
Pioneers in the industry, we offer pouch batch coding machine, online coding machines, continuous inkjet printer for carton, automatic batch coding machine, domino coding machine and high speed automatic stacker feeder conveyour for packaging line from India.
Pouch Batch Coding Machine
Product Price: Rs 96,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | TIRUPATI MAKE |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | TE-05 |
| Print Speed | 35 MTR PER MIN |
| Capacity | 35 MTR PER MIN |
| Object Size ( L x W)MM | 1600X440X700 |
| Material | S.S. 304 |
| Usage/Application | LABEL,CARTON & POUCH |
| Voltage | 440V |
| Weight | 180KG |
| Carton Size | 300X300MM |
| Motor Type | DIVINE MOTOR |
Additional Information:
- Production Capacity: 35 MTR PER MIN
- Delivery Time: 3-5 DAYS AFTER ORDER
- Packaging Details: WOODEN BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Online Coding Machines
Product Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | TIRUPATI MAKE |
| Model Name/Number | TE-05 |
| Print Speed | 35 MTR PER MIN |
| Capacity | 35 MTR PER MIN |
| Object Size ( L x W)MM | 1600X440X700 |
| Main Gear Box | TIRUPATI MAKE |
| Body Material | S.S.304 MATERIAL |
| Net weight (Kg) | 170KG |
| PRINTING MATERIAL | LABEL,CARTON & POUCH |
| Electric Power Supply | SINGLE |
| PRINTING ACCURACY | 100 NOS PER MIN |
| Power Supply | SINGLE |
| Font Height | 12MM |
| PRINTING HEIGHT | 12MM |
| Dimension (LxWxH) (Mm) | 1600X440X700MM |
| Surface Finish | S.S. |
| Warranty | 1 YEAR |
| Material | S.S.304 |
| Type | MANUFACTURING |
| Machine Type | MANUFACTURER |
| Usage | BATCH CODING |
| Mounting | CONVEYOUR |
| Power | SINGLE PHASE |
| Dimension | 1600X440X700 |
| Weight | 180KG |
| Voltage | 440V |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Width | 300MM |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Net Weight | 180KG |
| Machine Dimension | 1600X440X700 |
| Automatic Grade | AUTOMATIC |
| Body | S.S.304 |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 CARTONS/LABEL/POUCHES PER MIN(DEPEND ON YOUR PRODUCT).
- Delivery Time: 3-5 DAYS AFTER ORDER
- Packaging Details: WOODEN BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Continuous Inkjet Printer FOR CARTON
Product Price: Rs 1,30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Ink Type | Black |
| Brand | TIRUPATI |
| Capacity | 35 MTR PER MIN |
| Usage/Application | LABEL CARTON |
| Weight | 180KG |
| Size | 1600X440X700 |
| Model/Type | TE-6 |
| Model Name/Number | TE-6 |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 PER MIN DEPEND ON PRODUCT
- Delivery Time: 3-5 DAYS
- Packaging Details: WOODEN BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Batch Coding Machine
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | TIRUPATI MAKE |
| Printing Speed | 35 MTR PER MIN |
| Model Name/Number | TE-03 |
| Print Speed | 35 MTR PER MIN |
| Capacity | 35 MTR PER MIN |
| Power | 440v |
| Object Size ( L x W)MM | 1600X440X700 |
| Weight | 180kg |
| Voltage | 440 |
| Printing Type | Automatic |
| Main Gear Box | TIRUPATI MAKE |
| Geared Motor | Tirupati make |
| Dimension | 1600x440x700m m |
| Material | SS. 304 |
| Label Size | MIN 75X50 MAX 300X300 |
| Overall Dimensions | 1600X440X700 |
| Phase | SINGLE |
| Coding Speed | 35mtr per min |
| Speed | 35 mtr per min |
| Automation Grade | Automatic |
| Net weight (Kg) | 170KG |
| Electric Power Supply | SINGLE |
| Printing Letter Size | 12.7MM |
| Solid ink Roller | NO |
| Color Ribbon Width | NO |
| IP Protection Class | NO |
| Dimension (LxWxH) (Mm) | 1600X440X700MM |
| Machine Type | MANUFACTURER |
| Body Material | s.s. 304 |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Net Weight | 180KG |
| Machine Size | 1600X440X700MM |
| Printing Material | LABEL,POUCH CARTON BOTTLES |
| Working Hours | 12-14 HOURS |
| Automatic Grade | AUTOMATIC |
| Power Consumption | SINGLE PHASE |
| Machine Weight | 180KG |
| Power Supply | SINGLE |
| Supply Voltage | 440V |
| Warranty | 1 YEAR |
| Volts | 440 |
| Grade | AUTOMATIC |
Additional Information:
- Production Capacity: 35 MTR PER MIN (200 PRODUCTS PER MIN)
- Delivery Time: 4-5DAYS
- Packaging Details: WOODEN BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Domino Coding Machine
Product Price: Rs 90,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Model Name/Number | TE-300MM |
| Object Size ( L x W)MM | 1600X440X700MM |
| Power cable connection length | SINGLE PHASE |
| Solid Ink Roller (mm) | 2000mm |
| Main Gear Box | TIRUPATI MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High speed automatic stacker feeder conveyour for packaging line
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Conveyor Type | Belt |
| Application | Packaging, Pharma, Food |
| Structure Material | SS 304 OR SS202 As per requirement |
| Type | Fully Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Conveyor Length | 1.6 m or 1600mm |
| Belt Width | 300 mm |
| Capacity | 120kg/ft |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Length | 1700mm |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Power Supply | Electricity |
| Voltage | 230V |
| Weight | 150kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
The machine ensures accurate, non-stop, and jam-free feeding, improving overall productivity while reducing manual handling. Built with a robust mild steel structure, it is suitable for industries like pharma, FMCG, food processing, and printing.
Equipped with a precision friction feeding mechanism, the machine can handle 150–200 cartons per minute with consistent performance. The inclined design also helps in better product flow and easy integration with batch coding machines, inkjet printers, labeling systems, and other packaging equipment.
✔ Inclined (degree) design for efficient material movement✔ High-speed carton feeding (150–200 cartons/min)✔ Smooth and continuous operation✔ Durable mild steel construction✔ Easy integration with automated packaging lines✔ Low maintenance and long operational life
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback