- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Automatic Friction Feeder Machine
Automatic Friction Feeder Machine
Leading Manufacturer of automatic friction feeder machine and friction feeding conveyor machine from Ahmedabad.
Automatic Friction Feeder Machine
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 130 kg/ft |
| Material | Steel |
| Speed | 3m/s |
| Type | Electromagnetic Feeder |
| Application/Usage | Pharma |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Belt Material | PVC |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
| Packaging Type | Wooden Box |
CAN FEED UP TO 150-200 CARTONS/MIN
HIGH SPEED
HIGHER PRODUCTION
Additional Information:
- Delivery Time: 5-6 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Friction Feeding Conveyor Machine
Product Price: Rs 98,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 150kg/ft |
| Material | Steel |
| Speed | 3m/s |
| Application/Usage | Pharma |
| Automation Grade | Automatic |
| Length | 1600mm |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electricity |
| Material Grade | SS304 |
| Packaging Type | Wooden Box |
Additional Information:
- Delivery Time: 5-6 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback