- Home
- »
- Products & Services
- »
- Automatic Feeding Conveyor machine
Automatic Feeding Conveyor machine
Carton Friction Feeder conveyor Machine for Inkjet Printing & coding
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
| Printing Technology | TIJ |
| Mounting | Both Online Offline |
| Ink Type | Solvent Based |
| Max Print Lines | More Than 4 Lines |
| Application/Usage | Industries |
| Printable Surface | Pouch Film, Plastic, Carton Board, Paper |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Usage/Application | Pharma |
| Height Of Conveyor | 700mm |
| Inclination | Vertical |
| Speed | 180 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimensions (LxWxH) | 1600X440X700 |
| Voltage | 220 V |
| Length | 1600mm |
| Belt Material | PVC |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 110kg/ft |
| Material Grade | SS304 |
| Power Source | Electricity |
This inclined (slant/degree) conveyor is designed for smooth feeding and transfer of flat cartons, boxes, and sheets between different height levels. With a speed of 150–200 cartons per minute, it ensures jam-free, accurate, and efficient feeding.
Built with a heavy-duty mild steel structure, this machine is ideal for pharma, FMCG, food processing, printing, batch coding, labeling, and automation systems. It easily integrates with inkjet printers, coding machines, and packaging equipment.
✔ Automatic carton feeder conveyor✔ High-speed friction feeding system✔ Inclined conveyor for elevation transfer✔ Low maintenance & long life✔ Suitable for industrial packaging automation.
Additional Information:
- Item Code: MODEL-9
- Production Capacity: 70 -80 per min (depended on your product)
- Delivery Time: 7 - 8 DAYS AFTER RECEIVED PURCHASE ORDER.
- Packaging Details: woodan box
Inkjet Printer Conveyor Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Print Speed | 200 Piece Per Minute |
| Usage/Application | Pharma |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Belt Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1600*440*700mm |
| Conveyor Size | 1000*400mm |
| Carton Size | 75*60mm |
| Motor Power HP | 0.50 hp |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Gear Box | Own Make |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electricity |
| Material Grade | SS304 |
POUCH FEEDER CONVEYOR FOR BATCH CODING MACHINE TIRUPATI ENGINEERING
Additional Information:
- Production Capacity: 200 PER MIN (DEPEND ON YOUR PRODUCT)
- Delivery Time: 8-10 DAYS
- Packaging Details: WOODAN BOX
Tto Printer Conveyor Manufacturer
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Material Handling Capacity | 200 Carton Per Minute |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Model Name/Number | TE 180 |
| Usage/Application | Pharma |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 27kg |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 90 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Conveyor Size | 1480*260*740mm |
| Size Of Carton Box | 1440*180mm |
| Power Source | Electricity |
| Belt Material | PVC |
| Material | Stainless Steel |
• Use for addition special information at a time of factual packing
• Use to add Price-Change or Specials offer on your existing Label / Carton. Use for Pharmaceuticals, Cosmetic Distilleries, Foods, Prestisides & Packing industry
Tirupati High Speed Code Printer
• Composing Material Rubber Stereos.
• Automatic feeding.
• High Output 250 Labels & Carton / Min.
• Quick & Perfect Adjustment.
• Accurate Registration.
• Uniform Impression.
• S.S. Feed Roll & Pinch Roll.
• S.S. Hopper Plate for Smooth Sliding.
• Acomodate Individual type of Stereos.
• Oscillating roller spread the Ink evenly
Technical Features of Machine
• Cover, Hoper, Base Frame, Tope Plate of SS 304.
•Feeder body is Aluminium Material.
• Machine's Body Stregnth is MS Road.
• Base Leg frame of MS Pipe.
• Accurate Registration.
• Feeding & Conveyour Roller Alluminium Roller.
Additional Information:
- Delivery Time: 8- 10 DAYS
Industrial Batch Coding Conveyor Machine
Product Brochure
| Belt Speed | 30 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Belt Material | PVC |
| Frame Material | SS304 |
| Compatible Printer | Inkjet, TIJ, Batch Coder |
| Print Speed | 150 Piece Per Min |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electricity |
| Material Grade | SS304 |
| Phase | Single Phase |
Built with a durable stainless steel (SS) structure, the system ensures excellent strength, corrosion resistance, and long operational life. It is suitable for handling products like cartons, pouches, lids, bottles, and labels with consistent speed and alignment.
With a production capacity of up to 150 pieces per minute, this conveyor enhances productivity and ensures precise positioning for accurate printing.
Key Features: • High-speed operation up to 150 PPM • Smooth and continuous product feeding • Strong SS body for durability • Compatible with inkjet & batch coding machines • Suitable for cartons, pouches, lids, bottles, etc. • Low maintenance and energy efficient
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 Days
Feeding Conveyor Machine
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 Cartons Per Minute |
| Type | Belt |
| Material Grade | SS304 |
| Application/Usage | Industries |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60Hz |
| Belt Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Power Source | Electricity |
CARTON FEEDER CONVEYOR FOR BATCH CODING MACHINE TIRUPATI ENGINEERING
Additional Information:
- Production Capacity: 150PER MIN
- Delivery Time: 8-10 Days
- Packaging Details: WOODAN BOX
Carton,Label and Pouch Dispenser Machine
Minimum Order Quantity: 3 Unit
Product Brochure
| Type of Belt Conveyor | Packing Belt Conveyor |
| Load Capacity | Upto 200 kg |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Speed | 60 m/min |
| Application/Usage | Industries |
| Type | Vertical Conveyors |
| Driven Type | Electric |
| Usage/Application | Pharma |
| Height Of Conveyor | 800mm |
| Operating Speed | 200 per min |
| Automation Grade | Automatic |
| Belt Speed | 35 per mit |
| Frequency | 50Hz |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 150 kg |
| Belt Thickness | 2 mm |
| Speed Adjustable | Yes |
| Electricity Consumption (Kw) | 230v |
| Voltage | 230V |
| Length | 1800mm |
| Belt Material | PVC |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 200PER PIECE (DEPEND ON YOUR PRODUCT)
- Delivery Time: IN 5-6 DAYS AFTER RECEIVED PURCHASE ORDER.
- Packaging Details: WOODAN BOX
Stacker Conveyor Machine
Minimum Order Quantity: 3 Number
Product Brochure
| Application | Stockpiling, Bag Stacking |
| Conveyor Type | Belt |
| Type | Stacker Conveyor |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Lifting Capacity | 250kg |
| Power Supply | Electricity |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 12 months |
| Belt Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Wooden Box |
CAN FEED UP TO 150-200 CARTONS/MIN
HIGH SPEED
HIGHER PRODUCTION
Additional Information:
- Delivery Time: 10 Days
Belt Conveyor Machine
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150kg/ft |
| Speed | 3m/s |
| Application/Usage | Pharma |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Usage/Application | Pharma |
| Height Of Conveyor | 2.8ft |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 5.5ft |
| Belt Material | PVC |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electricity |
| Packaging Type | Box |
CAN FEED UP TO 150-200 CARTONS/MIN
HIGH SPEED
HIGHER PRODUCTION
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 Days
Mono Carton Batch Printing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | Tirupati Engineering |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 200/Min (Depends Upon Your Product) |
| Material | SS 304 |
| Usage/Application | Automatic Feeding |
| Country of Origin | Made in India |
| BLACK | 75000 |
| IT HAVE 250 PER MIN SPEED FULL SS BODY | 75000 |
The Product Indicates Automatic Feeding Machine For Batch Printing. Mostly Used in Food , Dairy , Snacks , Agriculture , Ice Cream Industries and Pharmaceutical industries For Continuous Printing On Various Product Like Labels , Pouch , Carton And Bottles etc. The Machine includes Higher Speed , Hassle Free Performance , Best Quality Components , Full SS 304 material Body , Smooth Feeding .
Additional Information:
- Production Capacity: 250 PER MIN SPEED
- Delivery Time: 10 DAYS
- Packaging Details: WOODEN BOX
Automatic Feeder Conveyor System
Minimum Order Quantity: 3 Unit
Product Brochure
| Capacity | 150kg/ft |
| Material | Steel |
| Speed | 3m/s |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electric |
| Surface | Polished |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
Additional Information:
- Production Capacity: 150 - 200 Per min (depend on your product)
- Delivery Time: 10 Days
- Packaging Details: woodan box
Ss Belt Conveyor Machine with Inkject printer
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
| Capacity | 70kg |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Belt |
| Speed | 3m/s |
| Length | 6ft |
| Application/Usage | Pharma |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Material | Stainless Steel |
| Design | Standard |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Automatic |
| Size/Dimension | 5feet *300mm* 2feet |
| Frequency | 60Hz |
| Inclination | Vertical |
| Phase | Single Phase |
| Model Name/Number | 01 |
| Country of Origin | Made in India |
| Driven Type | Electric |
Additional Information:
- Production Capacity: manualy
- Delivery Time: 4 to 5 days
- Packaging Details: normal pacaging
Packing Belt Conveyor Machine
Product Brochure
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Tirupati Engineering |
| Material | Stainless Steel |
| Belt Material | PVC |
| Length | 5ft |
| Height Of Conveyor | 2.5ft |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
| Power Source | Electricity |
| Capacity | 90kg/ft |
cenveyor feeder machine for pouch , carton , lebel ,lid TIRUPATI ENGINEERING
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 Days